fbpx

‘Modernizasyon’ kelimesinin neredeyse herkesin bildiği bir çağrışımı vardır. Yazılım söz konusu olduğundaysa, bu kavram, daha hızlı, daha kusursuz ve daha kullanışlı gibi anlamları karşılar. Bunlar, herkesin ürünlerinde sahip olmak istediği özelliklerdir.

Fakat, şirketinizin yıllardır kullanmakta olduğu mevcut bir sistemi modernize etmesi her zaman göründüğü kadar kolay olmayabilir. Yönetimi ikna etmekten, çalışanların yeni uygulama konusunda heyecan duymalarını sağlamaya ve modernizasyon işlemeni için sağlayıcı seçmeye kadar uzun bir süreçle karşı karşıya gelmeniz olasıdır.

Fakat, şartlar ne olursa olsun mevcut sistemlerinizi modernize etmeniz bazen kaçınılmaz hale gelir. Bunun öne çıkan sebeplerinden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Operasyon ve bakım masraflarının fazlalığı

Mevzut sistemi sürdürebilmenin getirdiği masraflar, modernizasyonun uzun vadeli masraflarını geçmeye başladığında bir sonraki aşamanın ne olduğunu tahmin etmek fazla zor olmaz. Modernizasyon süreci ilk etapta pahalı görünse de, uzun vadede getirdiği efektiflik masraflarınızın azalmasına yardımcı olacaktır.

Mevcut sistemin gözle görülür hantallığı

Kullanıcıları sistemin kullanım zorluklarından mı dem vuruyorlar? Kullanıcı verimliliğin önünü kesen çok sayıda adım mı var? Tüm süreçlerde sinir bozucu bir yavaşlık mı söz konusu? Devri geçmiş sistemler hantallaşırlar. Böyle durumlarda, kullanıcılarınızın günlük ihtiyaçlarına olması gerektiği gibi cevap verebilmek için modernizasyon kaçınılmazdır.

İş süreçlerinizde meydana gelen değişiklikler

Kullanıdığınız sistemler yıllar öncesinden kaldıysa, geçen zaman içinde iş yapma şeklinizde ya da çalışanlarınızın çalışma biçimlerinde değişiklikler meydana gelmiş olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu durumda, modası geçmiş sistemlerinizin yeni ihtiyaçlarınıza yanıt vermesi zor olacaktır.

Gelecekteki uygulamalarla sağlam entegrasyon şansının olmayışı

Gelecekte kullanacağınız yeni uygulamaların ve sistemlerin mevcut olanla entegre olması gerekecektir. Sistemlerinizin eskiliğinden ötürü bu entegrasyonun mümkün olmadığı durumlarda, en kısa ve net çözüm modernizayon olabilir. Konu ne olursa olsun (proje yönetimi, müşteri yönetimi, içerik yönetimi vs.) sağlam bir entegrasyon, sistemin kullanıcılar için daha kullanışlı olması anlamına gelecektir.

Mobil uyumluluk problemleri

Günden güne etkinliğini arttıran mobil kullanım, genel verimlilikte en kritik faktörlerden biri haline gelmiş durumda. Geçmişte kalmış sistemlerin mobil uyumluluk konusunda yaşattığı sıkıntılar şirketinize düşük verimlilik ve kurtulmaya çalıştığınız yüksek maliyet problemlerinden bir diğeri olarak dönecektir.

Kaynak: Bplans