fbpx

Yazılımcılar pek çok farklı dilde, farklı işlemler yapmaktadır. Bir yazılımcı her ne kadar uzun süreler boyunca sektörün içinde olsa dahi bazı durumlarda hata yapabilir ya da tıkandığı bir noktada yardıma ihtiyaç duyabilir. Bu tarz durumların yaşanması gayet doğaldır ve oldukça basit çözümleri vardır.

Bu çözümlerin başında “Yazılım Platformları” gelmektedir. Yazılımcılar yazılım platformlarını kullanarak sorunlarına çözüm bulabilir, kendini geliştirebilir ya da iş imkanı bulabilir. Yazılım platformlarının bunlar gibi pek çok farklı avantajı olduğu için bir yazılımcının bilmesi gereken platformlar vardır.

Bu yazımızda sizler için Stack Overflow, HackerRank, Codility ve GitHub Platformlarından bahsedeceğiz.

Stack Overflow

Günümüzde popüler olan yazılım platformlarından biri “Stack Overflow” olarak bilinmektedir. Stack Overflow 2008 yılında Jeff Atwood ve Joel Spolsky tarafından kurulmuştur. Stack Overflow yazılım platformunda bilgisayar programcılığı ile ilgili sorular ve cevaplar bulunmaktadır. Site uluslararası nitelikte olduğu için sitede kullanılan dil İngilizce’dir. 

Ayrıca Stack Overflow forum mantığındadır ve site üzerinden iş imkanı bulabilme şansınız mevcuttur. Sitede verilen cevaplara olumlu ya da olumsuz yönde oy verilebildiği için cevapların doğruluğunu tahmin etmeniz oldukça kolaydır.

Stack Overflow yazılım platformunda genellikle PHP, Javascript, C# ve Java gibi alanlarda özgün sorular sorulmaktadır. Stack Overflow yazılım platformunda milyonlarca cevaplanmış soru bulunmaktadır. Bu yüzden platformda bir soru oluşturmadan önce cevaplandırılmış sorulara göz atmanız faydalı olacaktır. 

HackerRank

Milyonlarca yazılımcı tarafından kullanılan ve oldukça ünlü olan yazılım platformlarından biri “HackerRank” olarak bilinmektedir. HackerRank 2009 yılında Vivek Ravisankar ve Hari Karunanidhi tarafından kurulmuştur. Bu yazılım platformunda şirketler işe alacak olduğu yazılımcıların kodlama ve algoritma becerilerini ölçmektedir. Şirketler HackerRank içerisinde yazılımcılara mülakatlara alabiliyor, bilgi seviyelerini ölçebiliyor ve mevcut profilleri inceleyip iş teklifi yapabiliyor. 

HackerRank üzerinden yapılan tek işlem bu değildir. Aynı zamanda platformu kullanarak; istediğiniz programlama dilinde, veri tabanı, matematik ve SQL programlama gibi farklı alanlarda pratik yapabilirsiniz. Bunun yanında eğitim kamplarına katılabilir ve siteye yazdığınız çözümlere geri bildirim alabilirsiniz.

Codility

Günümüzde oldukça popüler olan ve HackerRank ile benzetilen yazılım platformu “Codility” olarak bilinmektedir. Codility kurucusu Grezegorz Jakacki’dir ve bu yazılım platformunun girişim fikri 2005 yılında çıkmıştır. Codility’in HackerRank ile benzetilmesinin temel nedeni ise tıpkı HackerRank gibi şirketlerin işe alım süreçlerinde aktif olarak kullanılmasıdır. 

Codility yazılım platformu üzerinden şirketler, kullanıcılara çeşitli sorular gönderir ve yazılımcılar bu soruları çözer. Bu çözümler üzerinde şirketler size iş teklifi sunabilir. Bunun yanında kendinizi geliştirmek için platforma girip soruları çözebilirsiniz. 

Ayrıca platformda bulunan dersler kategorisinde algoritma yeteneğinizi geliştirmenizi sağlayacak sorulardan faydalanabilirsiniz. Soruların altında bulunan yorumlar kısmından ise soru sorabilir ya da cevapları görebilirsiniz.

GitHub

Günümüzde oldukça popüler ve yazılımcılar için oldukça önemli olan yazılım platformlarından bir başkası ise “GitHub” olarak bilinmektedir. GitHub 2008 yılında Tom Preston-Werner, Chris Wanstrath, P. J. Hyett, Scott Chacon tarafından kurulmuştur. GitHub, Git adı verilen bir yönetim sistemi ile geliştirilmiş olan yazılımlarda kullanılmaktadır. GitHub’ın günümüzde oldukça popüler olmasının nedenlerinden biri ise açık kaynak kodlu bir servis olmasıdır.

GitHub için proje yönetim ve versiyon kontrol sistemi diyebiliriz. Ancak bunun dışında geliştiriciler tarafından kullanılan bir sosyal ağ platformu özelliği de taşımaktadır. GitHub yazılım platformunu kullanarak, dünyanın bir başka noktasındaki kişiler ile iş birliği içerisinde çalışabilir, projelerinizi planlayabilir ve izleyebilirsiniz. Böylece bu platform üzerinden proje geliştirerek, büyük bir zaman kazanabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için Stack Overflow, HackerRank, Codility ve GitHub Platformlarından bahsettik. RDC Partner olarak internet, telekomünikasyon ve kurumsal sınıf çözümleri aracılığı ile yüksek kalitede dijital hizmetler sunuyoruz. Yazılım çözümlerimizden faydalanmak, ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.