fbpx
yazilimci

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayar ve telefon gibi pek çok farklı cihaz / ürün, hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Günlük hayatımızda ve iş hayatımızda sürekli olarak kullandığımız bu ürünler oldukça karmaşık yapıdadır. Bu ürünlerin yapısını incelediğimizde genel olarak yazılım ve donanım olarak iki ayrı bileşen olduğunu görüyoruz.

Donanım; bilgisayarın bünyesinde bulunan ses kartı, RAM, anakart, fare, kasa ve klavye gibi cihazlardan oluşmaktadır. Yazılım ise bilgisayarın nasıl çalışması gerektiğini yöneten ve bilgisayara ne yapması gerektiğini söyleyen kodlanmış komutlar dizisidir. 

Bilgisayar kullanımının artmasıyla birlikte yazılım üzerine çalışmalar yapan, yazılım ve yazılım programlarını tasarlayan kişilere ihtiyaç artmıştır. Bu kişilere “Yazılımcı” adı verilmektedir. Yazılımcılara olan ihtiyacın artmasıyla birlikte bu sektörde çalışmak, kendini geliştirmek isteyen pek çok genç kişi vardır. Genç yazılımcıların daha iyi bir kariyere sahip olması için birkaç tavsiyeye kulak vermesi oldukça önemlidir. 

Bu yazımızda Genç Yazılımcılar İçin Kariyer Tavsiyeleri vereceğiz.

Alıştırma Yapın

Genç yazılımcılarda dahil olmak üzere her yazılımcı yeni bir dil öğrenmeye başladığında bol bol pratik yapar. Bu durum yazılım dilleri hakkında her şeyi öğrenebilmesi dışında genç yazılımcıların kendini geliştirebilmesi için oldukça önemlidir. 

Bol bol alıştırma yaparken aynı zamanda yazılım dünyasındaki gelişmeleri takip etmeniz gerekiyor. Yazılım dünyasındaki gelişmeleri takip ederek kariyeriniz için hangi alana yoğunlaşmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Bu alan doğrultusunda sıkı çalışıp, bol bol alıştırma yaparak, kariyeriniz için oldukça önemli bir adım atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: BİR YAZILIMCININ BİLMESİ GEREKEN PLATFORMLAR | RDC Partner

Kendi Projeleriniz Üzerinde Çalışın

Genç bir yazılımcıysanız; bir işte çalışıyor, iş arıyor ya da freelance çalışıyor olabilirsiniz. Hangi kategoride bulunduğunuz fark etmeden, herhangi bir konudaki projeleriniz üzerinde zaman buldukça çalışın. Çünkü projeleriniz üzerinde çalışırken kendinizi ciddi bir şekilde geliştirebilirsiniz.

Kendi projeleriniz üzerinde çalışmanın bir başka avantajı ise bir hata yaptığınızda büyük olumsuzluklara yol açmamasıdır. Kendi projeniz olduğu için çok daha rahat bir şekilde çalışabilirsiniz ve potansiyelinizi tam olarak yansıtabilirsiniz. 

Ayrıca kendi projeleriniz üzerindeki çalışmalar sonucu elde ettiğiniz sonuçlar ile potansiyel işverenlerinizi ve potansiyel müşterilerinizi etkileyebilirsiniz. Böylece kariyerinizi olumlu yönde ilerletebilirsiniz.

Belirli Bir Dilde Uzmanlaşmayın

Sanılanın aksine tek bir dilde uzmanlaşmak doğru bir karar olmayabilir. Çünkü günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte bir yazılımcı iş hayatında çok sayıda dili aktif olarak kullanmaktadır. Bunun temel nedeni ise çok sayıda yazılım dilinin bulunması ve her bir dilin farklı bir alanda daha efektif kullanılabilmesidir. Bu yüzden yazılımcılar çok sayıda yazılım dilini aktif olarak kullanmaktadır.

Genç yazılımcılar kariyerlerinin olumlu yönde ilerlemesini istiyorsa, tek bir dilde uzmanlaşmak yerine farklı diller hakkında fikir sahibi olması ve bu dilleri aktif olarak kullanabilmelidir. 

Kariyerinize Yön Verebilecek İşverenlerle Çalışın

Genç bir yazılımcıysanız yani sektörde yeni sayılabilecek bir konumdaysanız, “Herhangi bir işte çalışmam kendimi geliştirmem için yeterli” şeklinde bir düşünceye kapılmamalısınız. İşveren tercihiniz kariyeriniz için çok önemlidir. Tercihinize bağlı olarak kariyerinizi ilerletebilirsiniz ya da potansiyelinizi keşfedemeyebilirsiniz. 

İşveren tercihi yaparken kariyerinize yön verebilecek kişi ya da kurumları tercih etmelisiniz. İşvereniz ya da çalışma arkadaşlarınızdan yeni bir şeyler öğrenebilmeniz oldukça önemlidir. İşvereninizden ya da çalışma arkadaşlarınızdan yeni bir şeyler öğrendiğiniz hissetmek; motivasyonunuzu ciddi bir şekilde artırır, veriminiz artırır ve kendinizi geliştirebilmenizi sağlar. Bunlar gibi pek çok sebepten dolayı işveren tercihinizi yaparken kariyerinize yön verebilecek kişi ya da kurumları seçmelisiniz.

Bu yazımızda Genç Yazılımcılar İçin Kariyer Tavsiyeleri verdik. RDC Partner olarak internet, telekomünikasyon ve kurumsal sınıf çözümleri aracılığı ile yüksek kalitede dijital hizmetler sunuyoruz. Yazılım çözümlerimizden faydalanmak, ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.