fbpx
yazilim

Günümüzde 250’den fazla yazılım dili vardır. Yazılım dili sayısının bu kadar fazla olmasının nedeni ise ihtiyaca uygun bir yazılım dili geliştirilmiş olmasıdır. Ancak her ne kadar bu kadar fazla yazılım dili olsa dahi bazı yazılım dilleri kullanıcılarına sağladığı konfor ve özellikleri ile sık sık tercih edilmektedir. 

Günümüzde sık sık tercih edilen yazılım dillerinden biri de “Python” olarak bilinmektedir. Python, 1990 yılında Guido van Rossum tarafında geliştirilmeye başlamıştır. Python; şeffaf semantiği, basit söz dizilimi, topluluk desteği, açık kaynak kodlu olması, nesne tabanlı programlamayı sağlaması ile yorumsal ve yüksek seviyeli bir yazılım dili haline gelmiştir. Python genel olarak “Sade, hızlı, düzenli kod dizilimine sahip ve ayrı bir denetleyiciye ihtiyaç duymaz” yorumu yapılabilir. 

Bunların dışında Python çok sayıda teknoloji ile uyumlu bir şekilde çalışabilmesi gibi çeşitli özelliklerinden dolayı sık sık tercih edilmektedir. Python’un sık sık kullanılması ile “Python İle Neler Yapılabilir?” sorusu sorulmaktadır.

Bu yazımızda Python İle Neler Yapılabilir sorusuna cevap vereceğiz.

Web Geliştirme

Python pek çok farklı alanda aktif olarak kullanılmaktadır. Python’un en sık kullanıldığı alanlardan biri “Web Geliştirme” olarak bilinmektedir. Python kullanarak farklı zorluk seviyelerine sahip olan web uygulamaları geliştirebilirsiniz. Bunun temel nedeni Python bünyesinde Pyramid, Flask ve Django gibi güçlü web frameworkleri bünyesinde barındırmasıdır. 

Pyramid, Flask ve Django gibi frameworkler; içerik yönetimi, HTTP, backend veri tabanı erişimi, SMTP, FTP ve POP gibi çeşitli ağ protokollerinin yönetimi için gerekli olan özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. 

Python; Google, Instagram, YouTube ve Spotify gibi günlük hayatımızda sık sık kullandığımız web uygulamalarında kullanılmaktadır.

Makine Öğrenimi

Makine Öğrenimi; makinelerin çeşitli algoritma ve veri kullanarak, problemler karşısında bir insan gibi çözüm üretmesi ya da kademeli bir şekilde çözüme ulaşmasını sağlayan bilgisayar bilim dalıdır. Makine öğreniminin tanımından da anlaşılabileceği üzere makine öğrenimi günümüzde oldukça önemlidir. 

Python, makine öğrenimi için de sık sık kullanılan bir yazılım dilidir. Makine öğrenimi için yüksek miktarda veri toplanır, analiz edilir ve işlenir. Python sahip olduğu Scikit-learn, Theano ve Tensorflow gibi modülleri ile makine öğrenimi işleminde oldukça faydalıdır. Bunun yanında Python siz dizilimi İngilizce ile benzerlik gösterir. Bu yüzden makine öğreniminde kişiler, karmaşık sistemler ile çok daha kolay bir şekilde çalışabilir. 

Robotik Uygulamaları

Robotik uygulamaları günümüzde oldukça önemli gibi bu alanın gelecekte çok daha önemli olacağı düşünülmektedir. Bunun yanında yapay zeka ve makine öğrenimi robotik uygulamaları için oldukça önemlidir. 

Python ile robotik uygulamalarında önemli olmasının temel nedenlerinde biri robotik işletim sistemleri ile Python yazılım dilinin uyumlu olmasıdır. Python bünyesinde pek çok farklı kütüphane bulundurmaktadır. Bu kütüphaneler içinde robotik uygulamaları için önemli ve gerekli olan hesaplama kütüphaneleri de bulunmaktadır. 

Python sahip olduğu kütüphanelerin yanı sıra programlama konusunda yeterli bilgi sahibi olmayan ancak, robotik uygulamaları ile ilgili gerekli bilgilere sahip olan kişilerin öğrenebileceği kadar basit bir dildir. Bu kişiler Python’u öğrenerek, robotik uygulamaları oluştururken oldukça başarılı işler yapabilir.

Tarayıcı Web Uygulama Otomasyonu

Web uygulama otomasyonu, kişilerin her gün düzenli olarak yaptığı işlemlerin yazılımsal robotlar kullanılarak yapılmasıdır. Python kaynak koduyla birlikte Selenium kullanılarak yapılabilmektedir. Bu şekilde Python’u kullanarak, otomatik sosyal medya gönderisi oluşturma gibi pek çok farklı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazımızda Python İle Neler Yapılabilir sorusuna cevap verdik. RDC Partner olarak internet, telekomünikasyon ve kurumsal sınıf çözümleri aracılığı ile yüksek kalitede dijital hizmetler sunuyoruz. Yazılım çözümlerimizden faydalanmak, ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.