fbpx

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte aktif olarak kullandığımız telefon ve bilgisayar gibi cihazlar ile pek çok farklı işlemi gerçekleştirebiliyoruz. Yaptığımız her işlem sonrası şirketler için oldukça önemli verileri ortaya çıkarıyoruz. 

Şirketler potansiyel müşterilerine ait olan ve kendi bünyesindeki verileri çeşitli şekillerde kullanır. Bu verilerin kullanılabilmesi için çeşitli veri bilimi çalışanlarına ihtiyaç duyulur. Bu yüzden veri bilimi alanında pek çok farklı kariyer seçeneği ortaya çıkmıştır.

Bu yazımızda sizler için Veri Analisti, Veri Mühendisi, Makine Öğrenimi Mühendisi ve Veri Bilim Uzmanından bahsedeceğiz.

Veri Analisti

Veri analistleri genellikle bir şirket bünyesinde çalışmaktadır. Veri Analisti; çalışmakta olduğu şirketin sahip olduğu verileri, çeşitli program ve uygulamalar aracılığıyla bilgisayar ortamında analiz eder, yorumlar ve raporlar. Veri işleme, veri analizi ve istatistik tespit etme işlemlerini de veri analistleri yapar.

Veri bilimi kariyerini veri analisti olarak yapmak isteyen kişiler; üniversitelerin İstatistik, Ekonomi, Matematik ve Bilgisayar Bilimi Bölümlerinden mezun olarak bu mesleği tercih edebilirler. Görüldüğü üzere henüz üniversitelerde “Veri Analisti Bölümü” adı altında herhangi bir bölüm bulunmamaktadır.

Veri analisti olmak isteyen kişiler MS Office programlarını iyi bilmeli, ileri düzeyde İngilizceye sahip olmalı, lisans ya da yüksek lisans mezunu olmalı, yeterli düzeyde teknik bilgiye sahip olmalı ve araştırmacı bir kişiliği sahip olmalıdır. Veri bilimi kariyerini veri analisti olarak yerine getirmek isteyen kişiler, bunlar gibi pek çok farklı özelliğe sahip olmalıdır. 

Veri Mühendisi

Veri mühendisleri genellikle şirket bünyesinde çalışmaktadır. Veri Mühendisi; çalışmakta olduğu şirketin sektörü / alanı ile ilgili verileri seçer, toplar, depolar ve raporlama işlemini gerçekleştirir, aynı zamanda bu raporları gerekli yerlere sunmak ile görevlidir.

Veri bilimi kariyerini veri mühendisi olarak yapmak isteyen kişiler; üniversitelerin 4 yıllık lisans eğitimlerinden olan Bilgisayar Mühendisliği ya da Bilgisayar Bölümlerinden mezun olması gerekmektedir. Yüksek lisans eğitimi kapsamında ise Veri Analitiği ve Yönetimi ya da Veri Analitiği bölümlerinde eğitim alabilirler.

Veri mühendisi olmak isteyen kişiler bilgisayar programlarına hakim olmalı, analiz yöntemlerini bilmeli ve sayısal becerisi yüksek olmalıdır. Veri bilimi kariyerini veri mühendisi olarak yerine getirmek isteyen kişiler, bunlar gibi pek çok farklı özelliğe sahip olmalıdır.

Makine Öğrenimi Mühendisi

Makine Öğrenimi Mühendisi; makinelerin çeşitli algoritma ve veri kullanarak, problemler karşısında bir insan gibi çözüm üretmesi veya kademeli bir şekilde çözüme ulaşması için makine / sistem geliştiren programcılara verilen isimdir.

Veri bilimi kariyerini makine öğrenimi mühendisi olarak yapmak isteyen kişiler; Java, R ya da Python gibi çeşitli programlama dillerini bilmesi gerekmektir. Ayrıca lisans düzeyinde matematik, istatistik ve bilgisayar bilimi gibi çeşitli bölümlerden mezun olması gerekmektedir.

Makine öğrenimi mühendisi olmak isteyen kişiler bilgisayar biliminin temellerini bilmeli, programla bilgisine ve gerekli matematiksel yeterliliklere sahip olmalıdır. Veri bilimi kariyerini makine öğrenimi mühendisi olarak yerine getirmek isteyen kişiler, bunlar gibi pek çok farklı özelliğe sahip olmalıdır.

Veri Bilim Uzmanı

Veri Bilim Uzmanı; şirketin mevcut durumunu tanımlayan, bilgi odaklı keşifler yapan ve yazılım kullanarak şirket geleceği ile ilgili tahmin yapan kişilere verilen isimdir. 

Veri bilimi kariyerini veri bilim uzmanı olarak yapmak isteyen kişiler; üniversitelerde Bilgisayar ve Bilgisayar Mühendisliği benzeri bölümlerinden mezun olmalıdır. Yüksek lisans eğitimi kapsamında ise Veri Analitiği ve Yönetimi ya da Veri Analitiği bölümlerinde eğitim alabilirler. 

Veri bilim uzmanı olmak isteyen kişiler veri analizi yapabilmeli, problemler karşısında çeşitli çözümler üretebilmeli, araştırma modellerine hakim olmalı ve gerekli programlama bilgisine sahip olmalıdır. Veri bilimi kariyerini veri bilim uzmanı olarak yerine getirmek isteyen kişiler, bunlar gibi pek çok farklı özelliğe sahip olmalıdır.

Bu yazımızda sizler için Veri Analisti, Veri Mühendisi, Makine Öğrenimi Mühendisi ve Veri Bilim Uzmanından bahsettik. RDC Partner olarak internet, telekomünikasyon ve kurumsal sınıf çözümleri aracılığı ile yüksek kalitede dijital hizmetler sunuyoruz. Yazılım çözümlerimizden faydalanmak, ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.