fbpx

Ekonomideki globalleşme ve dijitalleşmedeki ivmelenmeyle birlikte şirketler maliyetleri kısma ve verimliliği arttırma konularında atılımlar yaparak rekabette öne geçmeye çalışıyorlar. Peki kısıtlı sürelerde bu nasıl başarılabilir?

Dış kaynak kullanımı (outsourcing), bu sorunun en kısa yanıtı olabilir.

Yazılım geliştirmede dış kaynak kullanımı, global ölçekte sayısız şirket için aşağıdaki avantajları sağlayarak büyük başarıların kapısını aralamıştır.

1.Düşük giderler

Dış kaynak kullanımı, çalışanın üzerindeki iş yükünü hafifletirken aynı zamanda maliyetlerin düşmesini sağlar. Özellikle daha düşük seviyeli işler söz konusu olduğunda, şirketin kendi personelinin maliyeti dış kaynaklı personelden çok daha fazladır. Ekstra yatırım yapmanıza gerek kalmadan, yazılım projelerinizin çıktısı daha efektif bir hal alır.

2. Zamandan tasarruf

Proje üzerinde çalışanların tek işi bu olduğunda, tam zamanlı olarak o işle ilgilendiklerinde işin sonuna daha çabuk ulaşırsınız. Bu da size hem zaman kazandıracak hem de rakiplerinizden önce ürününüzü kullanıma sürme imkanı sunacaktır.

3. Şirket içi tecrübesizliğin giderilmesi

Şirketin kendi kaynakları işi globalleştirme yolunda yeterli tecrübeye sahip değilse, dış kaynak bazlı geliştirme yoluna gitmek size işinizi dünya ölçeğinde yönetme hususunda farklı boyutlar kazandıracaktır. Geliştirilenler genel performansa bakıldığında daha sağlam ve sistematik bir görünüm sergileyecektir.

4. Esneklik

Geliştirme işinizi dış kaynak kullanımıyla çözme yoluna gittiğinizde özellikle kısa dönemli projelerde işe alım, eğitim gibi iş kalemlerine vakit ya da nakit ayırmak zorunda kalmazsınız.

5. Yüksek kapasiteli IT profesyonelleri

Outsourcing tercih edildiğinde, lokasyon bazlı sınırlamalar olmadığından ulaşılabilir kaynak miktarı artar. Dilediğiniz kapasitede ve özelliklerde çalışan bulma noktasında sıkıntı yaşama ihtimaliniz çok daha azdır.

6. Daha odaklı yaklaşım

Yazılım geliştirmede dış kaynak kullanımı iş süreçlerini çok daha akışkan hale getirecektir. Bunun sağladığı daha odaklı yaklaşım teknoloji dünyasındaki aşırı rekabetçi ortamda sizi öne geçirecektir.

7. Daha yüksek uyumluluk

İş süreçlerindeki insan kaynaklı olası problemleri mümkün olduğunca aza indirgemek için dış kaynak kullanımı biçilmiş kaftandır. Zaman içinde süreçlerde meydana gelen pürüzsüz işleyiş daha efektif ve daha az problemli geliştirme sürecinin kapısını açacaktır.

8. Teknolojik ilerlemelerden uzak kalmamak

Teknolojinin ilerleyişi her yerde aynı değil. Teknoloji, farklı ülkelerde, şehirlerde, bölgelerde değişik hızlarla ve etkinlikle gelişmesini sürdürüyor. Teknoloji rekabetinde daha önde olmak isteyen ülkelerden şirketlerin, daha ileri teknolojiye ve yetkinliğe dış kaynak kullanımıyla ulaşması, yazılım endüstrisinde bu tarz kullanımların önde gelen sebeplerinden biri olarak öne çıkıyor.

9. Riskleri azaltma imkanı

Daha önce benzer işlerin yapılmadığı şirketlerde, benzer işlerin içinde yer almamış kişiler tarafından gerçekleştirilecek olan geliştirme süreçlerini outsource etmek, işin deneme yanılmadan kaynaklı olası risklerini önemli ölçüde düşürecektir.

Kaynak: Orient Software