fbpx

Mevcut uygulamaları modernize edip etmeme kararını vermek şirketler için zorlayıcı olabilir. Mevcut yazılım işler haldeyken modernizasyon süreci maliyetli ve fuzuli görülebilir. Ancak, ‘bozuk değilse, tamir etme’ anlayışı, uygulama güncellemeleri söz konusu olduğunda geçerli değildir.

Yazılımlar, uygulamalar ve kurumsal sistemler her zaman olduğundan daha hızlı, daha stabil ve daha büyük kullanım kolaylığına sahip. Daha fazla bilgiyi işleyebiliyorlar, daha kolay yedeklenebiliyorlar ve cloud sistemelerinde muhafaza edilebiliyorlar.

Modernizasyonun, şirketlerin rekabette diğerlerinin önüne geçmelerini sağlayan başlıca getirilerine kısaca bakmakta fayda var.

 

Gelişmiş işlevsellik

Yazılım dünyasının her yeni üyesi eskilerinde olmayan özellikleri bünyesinde barındırır. Network ve donanım konularındaki gelişmelerden faydalanabilmenin en kolay yolu, eski yazılımları modernize ederek mevcut teknolojiye yaklaştırmaktır. Modern sistemlerle bulut ve büyük veri teknolojileri rahatlıkla kullanılabilirken, bu sistemlere mobil vasıtasıyla da ulaşılabilir.

 

Daha iyi kullanıcı deneyimi

Modern uygulamalar bir yandan gelişmiş işlevsellik sunarken, diğer yandan daha sezgisel bir kullanıcı deneyimi ve kullanım kolaylığı sunar.

 

Geçiş kolaylığı

Bir şirket eski yazılımlarını yenileme konusunda ne kadar geç kalırsa, mevcut sistemlerine karşılık gelecek yenilikçi çözümleri bulmakta o kadar sıkıntı yaşayacaktır. Modernizasyon süreci için en doğru zamanı bulmak, kullanıcı sayısının büyüklüğüne ve yazılımın günlük hayatta ne kadar fazla yer kapladığına bağlı olarak zorlaşır. Eski sistem zamanla kullanım özelliklerini tamamen yitireceğinden, tüm riskler göz önüne alınarak en doğru zaman seçilmeli ve modernizasyon süreci yürürlüğe sokulmalıdır.

 

Değişen iş pratiklerine uyum imkanı

Orijinal sistem kullanıma sokulduğunda masada olmayan kimi iş kalemleri, bugün artık şirketin kritik adımları arasında olabilir. Sistem değişime uygun dizayn edilmediyse, yeni ihtiyaçlara uyumlu hale getirilmesi imkansız olacaktır. Mevcut uygulamaların yenilenmesi gerekliliği, modernizasyon sürecini geride bırakmış partnerlerinizle çalışırken olası uyum sorunlarını bertaraf etmek için de elzemdir.

 

Artan erişim ve paylaşım özellikleri

Modern yazılımlar internetin ve cihazlar arası bağlantının nimetlerinden sonuna kadar yararlanabilmek amacıyla tasarlanmıştır. Ana yaklaşımı, fonksiyonlarını kendi içinde tutup kimseyle paylaşmamak olan eski tip yazılımlarla arasındaki temel farklardan biri budur. Bilgiye farklı cihazlardan erişip paylaşabilmek, şirketlerin uygulama modernizasyonu üzerine çalışmaları için temel motivasyonlardan biridir.

 

Güvenlik

Bir yazılımın hayatta olduğu süre arttıkça, kendisine yapılan saldırılar da o doğrultuda artar. Fonksiyonlar esas alınarak tasarlandığından, şirketlerin ilk yazılımlarında güvenlik, üzerine fazla düşünülmüş konulardan değildir. Modernizasyon sonrası, bilgi güvenliği yüksek seviyelere çekilirken, bilgiye ulaşım ihtiyaç duyanlar için sorunsuz çalışır.

 

Kaynak: GlowTouch