fbpx
Flutter Nedir?

Mobil uygulama kullanımının yaygınlaşması ile bu gelişimi yakalamak isteyen şirketler mobil uygulama oluşturmaya yönelmektedir. Mobil uygulama geliştiricileri için birçok programlama aracı bulunur. Flutter, bu araçlar içerisinde en popüler olanıdır. Peki flutter nedir? Flutter ile mobil uygulama geliştirme avantajları nelerdir? Flutter teknolojisi ne işe yarar? Neden flutter öğrenmek gerekir? Yazımızda bu konular hakkında merak edilen detayları sizlerle paylaşacağız.

Flutter, Google tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir mobil kullanıcı arabirimi çerçevesidir. Tek kod tabanı ile yerel bir mobil uygulama geliştirilebilmesini sağlar. Farklı platformlarda kullanılabilen uygulamalar oluşturmak için bir programlama dili ve bir kod tabanı ile işlemlerin yürütülmesini sağlar. Flutter iki bölümden oluşur. Bu bölümleri şu şekilde açıklayabiliriz:

1. Yazılım Geliştirme Kiti (SDK):

Yazılım geliştirme kiti, uygulamalarınızı geliştirmenize yardımcı olacak araçlardan oluşan bir koleksiyondur. Kodunuzu yerel makine kodunda derlemek için kullanacağınız araçlar da yazılım geliştirme kitine dahildir.

2. Çerçeve (Widget’lara dayalı kullanıcı arabirimi kitaplığı):

Geliştirmek istediğiniz uygulamaların gereksinimlerine göre özelleştirebileceğiniz, yeniden kullanılabilir kullanıcı arabirimi ögeleri (düğmeler, metin girişleri, kaydırıcılar vb.) koleksiyonudur.

Flutter ile Mobil Uygulama Geliştirme Avantajları Nelerdir?

Flutter ile mobil uygulama geliştirmenin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Tek kod tabanı kullanıldığı için mobil uygulama geliştirme maliyetleri önemli ölçüde azalır. Aynı şekilde uygulama geliştirme süreci hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.
  • Flutter’da diğer çerçeveler gibi etkileşim kurmak için bir köprüye ihtiyaç duyulmaz. Diğer çerçevelerde kullanılan bu köprüler performans sorunlarına neden olur. 
  • Flutter’da “çalışırken yeniden yükleme” özelliği bulunur. Bu özellik değiştirilen kodun uygulama çalışırken hemen yeniden yüklenmesini sağlar. Bu sayede geliştiricinin kodu hızlıca değiştirmesine ve sonuçları gerçek zamanlı olarak görmesine imkân tanır. Bu durum kullanıcı arabirimleri oluşturmayı, yeni özellikler eklemeyi ve hata düzeltmeyi basit bir hale getirir.

Flutter Teknolojisi Ne İşe Yarar?

Flutter teknolojisi, mobil uygulama geliştirmede hem iOS hem de Android’de çalışabilen uygulamaları geliştirmeye yardımcı olur. Ayrıca uygulamanın farklı platformlarda başlatılması için harcanan zaman ve paradan tasarruf sağlar. Flutter ile mobil uygulama geliştirme oldukça kolaydır. Widget’ların ve hazırlanan arayüzün Google tabanlı olması, yüksek performans sağlayan grafik motoru Skia’nın kullanılması, az kod ile çok verim alma ve tüm değişimleri ön izleyebilme Flutter teknololojisinin en önemli özellikleri arasında yer alır.

Neden Flutter Öğrenmek Gerekir?

Flutter diğer çerçevelere göre biraz daha yeni bir teknoloji olmasına rağmen, kısa süre içerisinde mobil uygulama geliştirmede kullanılan en popüler çerçeve haline gelmiştir. Geliştiricilerin Flutter’ı seçmesinin en önemli nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • iOS ve Android ortamlarda aynı kod tabanını kullanmak, zaman ve kaynak bakımından tasarruf sağlar.
  • OEM pencere öğelerine erişilmesine ve daha fazla kod kullanımına gerek kalmadan yerel mobil uygulamalar oluşturmaya yardımcı olur. Uyumluluk sorununu ortadan kaldırarak test için harcanan zamanı en aza indirir.
  • Bir flutter uygulaması, yerel bir mobil uygulamaya göre daha yüksek performans gösterir.
  • Flutter ile aynı kod tabanı kullanılarak farklı işletim sistemlerinde kullanılabilen uygulamalar geliştirildiği için maliyet yarıya düşer.
  • Flutter diğer çerçevelere göre oldukça gelişmiş bir kontrol performansı sağlar.

Bu yazımızda flutter teknolojisi hakkında merak edilen detaylar hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Daha fazlası hakkında bilgi almak için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz. RDC Partner olarak internet, telekomünikasyon ve kurumsal sınıf çözümleri aracılığı ile yüksek kalitede dijital hizmetler sunuyoruz. Yazılım çözümlerimizden faydalanmak, ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için sitemizi inceleyebilirsiniz. İletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir: MOBİL TEST YAPMANIN GETİRİLERİ NELERDİR?