fbpx
SQL Management Nedir?

SQL Management (Structured Query Language), Microsoft tarafından geliştirilmiş olan bir veri platformudur. Türkçe’ye ise “yapısal sorgulama dili” olarak çevrilmektedir. Kullanıcıların veri tabanı işlemlerini hızlı bir şekilde yapmaları için kullandıkları bir alt dil olarak ifade edilmektedir. Bunun yanı sıra SQL Management nedir konusu da cevabı merak edilen bir konudur. SQL aslında bir veri tabanı yönetimi kavramı anlamına da gelir. SQL’in iki temel amacı ise verileri tasarlamak ve doğru bir şekilde yönetmek olarak bilinmektedir.

Microsoft SQL Server Management uygulaması verilerin bütünlük ve güven içerisinde depolanmasına olanak tanır. Bunun yanı sıra bu verilere aynı anda bir veya birden fazla kullanıcı erişebilir. Bununla birlikte SQL Server Management, kurumsal çaplı ve ilişkisel bir veri tabanı yönetimi sistemidir. Bu yazımızda, Microsoft SQL Management nedir konusu hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Microsoft SQL Management Avantajları ve Özellikleri

SQL Management nedir konusu ile avantajları ve özellikleri de merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bilgisayar ortamında saklanan ve işlenmemiş olan her türlü bilgiye veri adı verilir. Bilgisayarınızda var olan ve aklınıza gelebilecek her bilgi ise sistemde veri olarak tutulur. Bu verilere ise ihtiyaç duyduğunuz her an ulaşarak ve değişiklikler yapmanız mümkündür. Tam olarak bu noktada ise SQL’e ihtiyaç duyarsınız. Verilerin kendiniz için oluşturduğunuz kriterlere uygun olarak sunulmasına ise bilişim sektöründe sorgu adı verilir. SQL Management ile sorgu işlemleri oldukça kolay bir şekilde sürdürülmektedir.

SQL Management özelliklerinden bahsedecek olursak; işletmeler için kritik öneme sahip olan verileri şifreleme, verilere erişim sağlama iznine sahip olan kişileri gözlemleme gibi özellikleri vardır. Bununla birlikte gerekli görülen durumlarda erişim kısıtlamaları tanımlama gibi güvenlik özellikleri ile kullanıcılarına geniş kapsamlı bir denetim imkânı sunmaktadır. Yüksek kullanılabilirlik ve durum kurtarma özelliklerini tek bir çözüm altında birleştiren SQL Management, kullanıcılarına sunduğu hızlı yük devretme ve yük dengeleme desteği ile aksaklık sürelerini en aza indirir. Bunun yanı sıra güvenli bir veri akışı optimizasyonu da sunar.

SQL Server Management database alt yapısı ile çevrimiçi veya çevrimdışı her işleminiz için ilişkisel bir veri tabanı oluşturabilmeniz mümkündür. Oluşturduğunuz bu veri tabanı ile çeşitli tablolar oluşturarak verilerinizi oldukça kolay bir şekilde yönetebilirsiniz (listeleme, ekleme, silme, güncelleme).

SQL veri tabanı yazılımı ile veriler çok daha basit bir şekilde kategorize edilebilir. Aynı zamanda veri dağınıklığı da ortadan kalkmış olur. Bununla birlikte kullanıcı tarafından kategorize edilmiş olan veriler ise kullanıcının ulaşmak istediği her an kolaylıkla listelenebilmektedir.

Dikkatinizi Çekebilir: BİR YAZILIMCININ BİLMESİ GEREKEN PLATFORMLAR

SQL Server Management Studio Kullanımı       

SQL Server Management Studio, Microsoft ‘un geliştirmiş olduğu bir veri tabanı editörü olarak tanımlanabilir. T-SQL komutları kullanılarak verilerin üzerinde birçok farklı işlemin yapılmasına olanak tanır. Bu işlemler ise veri girme, veri düzenleme, rapor alma ve veri analizi gibi işlemlerdir. Ayrıca bir veri tabanı tasarlayarak veri tabanı oluşturmanız ve düzenlemeniz de mümkündür.

T-SQL (Transact- SQL), SQL Server Management Studio veri tabanı üzerinde kullanılan bir sorgu dilidir. Bu dil ile veri ekleme, sorgulama, değiştirme ve silme gibi işlemlerin gerçekleştirilmesi mümkündür. Ayrıca bir programlama dili olmasa da tıpkı programlama dillerine benzeyen bir alt dil özelliğine sahiptir. Diğer veri tabanlarında kullanılan dille de aynı özelliklere sahiptir.

RDC olarak bu yazımızda, SQL Management nedir konusu hakkında merak edilenleri sizler ile paylaştık. Yazılım çözümlerimizden faydalanmak, ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.