fbpx
Front-End Developer Nedir?   

Bilişim ve yazılım alanında gelişen teknolojiler ile farklı meslekler ortaya çıkmıştır. Bu mesleklerden birisi de front-end developer’dır. Bu noktada ise “front-end developer nedir?” konusu son derece merak edilmektedir. Bir web sitesinin ana sayfada yer alan tüm fonksiyonlarının çalışmasına olanak sağlayan web tasarım geliştirici front-end developer (Ön yüz tasarımcıları) olarak tanımlanır. Bunun yanı sıra bu developer’lar sistemsel ya da yazılımsal kısımlarının çalışmasına olanak sağlarlar.

Front-end developer’lar kısaca bir web sitesinin kullanıcıya ulaşması için ön uç öğelerinin tasarlanması ve kodlanmasında görev alan web sitesi geliştiricileridir. Bunun yanı sıra kullanıcı deneyiminin doğru, hatasız ve sağlıklı çalışması için yazılım geliştirirler. Web tasarım geliştiricileri arasında önemli bir yere sahip olan ön yüz tasarımcıları, web sitenin kullanıcının karşısına çıkmasında çok önemli bir role sahiptir. Bunun nedeni ise bir web sitesinin görsel düzenlemelerinin yer aldığı tasarım aşamasında kullanıcının web sitesi ile ilk tanıştığı kısmın yer almasıdır. Bu yazımızda, front-end developer hakkında merak edilen tüm detayları sizler ile paylaşacağız.

Front-End Developer Nedir Ne İşe Yarar?       

Web tasarım olarak da bilinen front-end terimi, bir web sitesinin etkileşime girildiği ilk alanıdır. Web sitesinde görev alan bu önyüz geliştiricileri arayüz tasarımı ve geliştirilmesinde sorumluluk sahibi olurlar.

Adobe XD, Photoshop, Sketch gibi tasarım programlarıyla birlikte HTML, CSS, JavaScript ve JQuery ile kod yazabilen alanında uzman web tasarımcılarıdır ve web sitesinin önyüzünün stabil kullanılmasını sağlarlar.

Front-end developer nedir sorusundan sonra ne işe yarar konusu da merak edilmektedir. Web sitesinin ön uç öğelerinin tasarlanması ve kodlanmasında görev alan web sitesi geliştiricileri olarak bilinmektedir. Bununa birlikte kullanıcı deneyiminin doğru, hatasız ve sağlıklı çalışması için yazılım geliştirmeniz gerekir. Bu noktada web sitesindeki hataları tespit ederek çözüm sunarlar. Ön yüz tasarımcıları tasarım alanında estetik bir gönüm sağlar. Bunun yanı sıra ön yüz geliştiriciler, görsel bileşenler üzerinde çalışırlar.

Front-End Developer

Front-End Developer Yazılımcı Görevleri Nelerdir?

Front-end developer’ların görevleri aşağıdaki gibidir:

 • Web sitesinin görünen yüzünün geliştirilmesini ve hatasız çalışmasını sağlamaları gerekir.
 • Kullanıcının URL adresi ile ulaştığı web sitesindeki tasarım; animasyon, font, renk ve genel geliştirmeleri düzenlemelidir.
 • İçerik yönetiminde etkin bir şekilde rol oynarlar.
 • Gelişmiş kod yazılımında görev alır ve hataların tespiti için çeşitli testler yapmaktadır.

Ön yüz geliştiricileri bu noktada, yazı karakterleri, açılır pencereler, sliderlar, iletişim formları gibi tasarımsal işlemleri düzenlerler. Bu nedenle front-end yazılım geliştiricileri, JavaScript kütüphanelerinden biri veya daha fazlasını öğrenerek yukarıdaki sorumluluklarını başarıyla yerine getirmeye çalışırlar. Bunun yanı sıra Vue ve React gibi kütüphanelerini öğrenerek iş imkanlarını da artırırlar. 

Front-End Developer Kullandığı Yazılım Dilleri?  

Bir front-end developer’ın kullandığı yazılım dilleri aşağıdaki gibidir:

 • Eiffel, Object Pascal, Java, C# ve PHP, gibi nesneye yönelimli programlama (OOP),
 • JavaScript (JS),
 • HTML ve CSS,
 • VueJs,
 • Git,
 • LeetCode

Front-End Developer Yol Haritası Nedir?    

Front-end developer Yol Haritası, yazılım sektörüne giren veya girmeyi düşünen pek çok kişi tarafından takip edilir. Bu noktada, tekrar kullanılabilir; ölçeklendirilebilir ve sürdürülebilir bir kod yapısı öğrenmelisiniz.  Ayrıca ön yüz geliştirmek için bu yola başvuran pek çok kişi neleri öğreneceğini; hangi kaynaklara bakacağını ve nasıl bir yol izleyeceğini bilmemektedir. İlerleyebileceğiniz yol haritası ise aşağıdaki gibidir:

 • CSS, HTML ve JavaScript öğrenmeyle başlamalısınız.
 • Test etme, ulaşılabilirlik, performans, Next veya Nuxt (Server Side) gibi kavramlara hâkim olmanız gerekir.
 • TypeScript alanına yavaş yavaş geçebilir ve giderek daha fazla geliştirici alanlara yönelmelisiniz.

RDC olarak bu yazımızda, front-end developer hakkında merak edilenleri sizler ile paylaştık. Yazılım çözümlerimizden faydalanmak, ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir: Yazılım Şirketleri Ne İş Yapar?