fbpx
ChatGPT Nedir?

Yapay zekâ alanında geliştirilen teknolojiler ile insan gücünün yerini bilgisayarların aldığı alanlarda günlük hayatımızı oldukça kolaylaştıran uygulamalardan biri olan chatbotlardır. Kullanıcıların bilgi işlem süreçlerini kısaltarak insan gücüne gerek duyulmadan işlem yapabilmelerini mümkün kılan bu tarz yapay zekâ ürünleri popülarite kazanmıştır. Özellikle 2022 senesinde piyasaya sürülen ChatGPT, gelişmiş teknolojisi ile insan bilgisayar iletişiminin şaşırtıcı örneklerinden birini ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra “Chat GPT nedir?” konusu da merak edilen bir konudur.

Generative Pre-trained Transformer olarak ifade edilen ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilmiş bir chatbottur. Bu chatbot, diyalog biçiminde iletişim kurmak üzere 2022 Kasım ayı sonunda piyasaya sürülmüştür. ChatGPT nedir konusunun yanı sıra merak edilen bir diğer konu ise bu chatbotun nasıl çalıştığıdır. Bu yazımızda ChatGPT nedir, nasıl kullanılır ve ChatGPT hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

ChatGPT Nasıl Kullanılır?   

Yapay zekâ tabanlı sohbet robotu ChatGPT, ücretsiz olarak kullanılabilen bir bottur. ChatGPT kullanmak için izlemeniz gereken adımlar ise aşağıdaki gibidir:

 1. Bilgisayar veya telefonunuzdan “https://chat.openai.com” web sitesini açamalısınız.
 2. OpenAI üyeliğiniz varsa “Log in” butonuna basıp hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Hesabınız yoksa “Sign up” butonuyla üye olmanız gerekir.
 3. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra açılan sohbet ekranından ChatGPT’yi kullanmanız mümkündür.

ChatGPT Özellikleri    

ChatGPT chatbotun birçok özelliği vardır. Bu özelliklerden en temel olanları ise aşağıdaki gibidir:

 1. Soru-cevap özelliği mevcuttur.
 2. Matematik denklemleri çözme özelliğine sahiptir.
 3. Temel akademik makaleler, edebi metinler, film senaryosu gibi metin oluşturma özelliğine sahiptir.
 4. Hata ayıklama ve çözümleme özelliği mevcuttur.
 5. Kod bloğundaki hataları tespit ederek doğrusu ile düzeltme özelliği vardır.
 6. Diller arası çeviri yapabilir.
 7. Metin özetleme veya metindeki anahtar kelimeleri tespit etme gibi özellikleri de mevcuttur.
 8. Sınıflandırma özelliği vardır.
 9. Tavsiyelerde bulunabilen bir chatbottur.
 10. Herhangi bir yazılımın ne işe yaradığını açıklayabilir
 11. Bir kod bloğunun ne işe yaradığını açıklama özelliği bulunmaktadır.

ChatGPT Nasıl Çalışır?  

ChatGPT nedir konusu ile nasıl çalışır konusu da gündemde olan konular arasındadır. ChatGPT’yi önceki sohbet araçlarından farklı kılan en önemli özelliği; doğallığıdır. Kısacası sorunuza ya da talebinize okuduğunuzda kulağa doğal gelen ifadelerle ve doğru noktalama ile yanıt vermesi en belirgin özelliğidir. Bunun yanı sıra bu chatbot, bir yapay zekâ ile çalıştığını bilmeyen kişiye, bu sohbetin gerçek bir insanla yapıldığını düşündürecek kadar doğal bir üslup ve dil kullanır.

Henüz deneme aşamasında olan ChatGPT, şimdilik ücretsiz kullanıma açıktır. Bunu denemek için ise e-posta adresiniz ve cep telefonu numaranızla kayıt yaptırmanız gerekir. Ayrıca basit konuşmaların yanı sıra botun bazı işleri ya da görevleri nasıl yapığını merak eden kullanıcılar, yaptıkları denemeler ile aracın gelişimine katkı sağlayabilir.

Bunun için kullanıcıların bazıları makale, tez ya da ödev yazarken yardım almaktadır. Diğerleri ise iş başvurusu yazmak ya da kodlamada yardım almak için araca başvurur. OpenAI, aracı kullananlardan aldıkları yanıtlara dair memnuniyetlerini “beğendim” ya da “beğenmedim” işaretleriyle belirtmelerini önermektedir. Bu dönütler sayesinde ChatGPT gün geçtikçe daha da gelişebilecek bir chatbot haline gelecektir.

RDC olarak bu yazımızda, ChatGPT nedir, nasıl çalışır ve özellikleri gibi konular hakkında merak edilenleri sizler ile paylaştık. Yazılım çözümlerimizden faydalanmak, ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir: Open Source Yazılım Nedir?