fbpx
bulutbilisimteknolojilerinedir

Gelişen teknoloji ile cihaz kullanımı ve yeni kullanıcı sayısındaki artış veri artışına da neden olmuştur. Bunun yanı sıra oluşan bu verilerin daha sonra kullanılmak üzere saklanması son derece önemlidir. Ayrıca depolama kapasitesinin düşük olması birtakım sorunlara neden olduğu için bilgisayar, tablet, telefon gibi akıllı cihazlardaki depolama ve saklama alanının genişlemesi açısından “bulut bilişim” teknolojisi geliştirilmiştir. Bunun yanı sıra bulut bilişim türleri merak edilmektedir. RDC Partner olarak bu yazımızda, bulut bilişim hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Bulut Bilişim Türleri Nelerdir?

Üç temel bulut hizmeti türü bulunmaktadır. Bunlar; yazılım hizmeti (SaaS), platform hizmeti (PaaS) ve altyapı hizmeti (IaaS) olarak sıralanmaktadır.

 1. SaaS

SaaS, bulut sağlayıcısının müşterinin uygulama yazılımlarını bulut sağlayıcısının konumunda barındırdığı bir yazılım türüdür. Burada müşteri, uygulama yazılımlarına internet üzerinden erişim sağlamaktadır.

 • PaaS

PaaS müşterilerin mevcut altyapıya yatırım yapmadan ya da altyapıyı güncellemeden oluşturmaya ihtiyaç duydukları geliştirici araçlarına erişmesine olanak tanır. Bunun yanı sıra mobil ve web uygulama yazılımlarını yönetmesine de yardımcı olur. Ölçeklenebilir bir PaaS ile geliştiriciler, geliştirme sürecine konsantre olabilir. Bunun yanı sıra çalışmalarının gerektirebileceği veri tabanı ve sunucuların altında yatan altyapı hakkında endişelenmek zorunda kalmanız gerekmez.

 • IaaS

IaaS, müşterilerin altyapı hizmetlerine internet üzerinden erişmesine olanak tanır. Bulut abonesi, genellikle veri tabanı, ara katman yazılımı ve uygulama yazılımı gibi buluta özel çözümlerdeki tüm yazılımların kurulmasından, korunmasından ve güncellenmesinden sorumlu olur.

İlginizi Çekebilir: Yazılımcılar İçin Bulut Bilişimin Faydaları

3 Bulut Bilişim Örneği  

Bulut bilişim, sonsuz sayıda hizmetin temelidir. Bunlar Dropbox gibi tüketici hizmetlerinden akıllı telefonlardaki bulut fotoğraf yedekleme özelliklerine kadar geniş bir kullanım alanını içermektedir. Genel olarak bulut bilişim örnekleri aşağıdaki gibidir:

 1. İş birliği Platformları
 2. Microsoft Teams
 3. Slack
 •  Depolama Platformları
 • Dropbox
 • Gmail
 •  Pazarlama Platformları
 • Hubspot
 • Adobe Marketing Cloud

RDC Partner olarak bu yazımızda, bulut bilişim türleri, örnekler ve çalışma sistemi konuları hakkında merak edilenleri sizler ile paylaştık. Yazılım çözümlerimizden faydalanmak, ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.