fbpx
bigdatanınonemi

Big data (Büyük veri), çeşitli analitik çözümler için kullanılan pek çok veri türlerinin birleşimi olarak ifade edilebilir. Bu veri türleri, yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış verileri kapsamaktadır. Genel olarak big data, analiz sürecini kolaylaştırmak amacı ile depolanan ve işlenen bir veri türüdür. Bu tür verilere çeşitli analitik araçlar aracılığıyla erişmek mümkündür.

Büyük veriler, genellikle veri merkezleri gibi çeşitli ortamlarda depolanmaktadır. Verilerin toplanma ve işlenme hızı ise analiz etme süreçlerini kolaylaştırmaktadır. Ayrıca big data, belirli bir kapasiteye sahip olmasa dahi geniş veri tabanlarının oluşturulması gibi çeşitli şekillerde dağılmaktadır. Bununla birlikte big datanın önemi de merak edilmektedir. RDC Partner olarak bu yazımızda big data hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Big Data Neden Önemlidir?   

Big data, şirketlerin daha iyi kararlar vermelerine ve kârlarını artırmalarına yardımcı olur. Büyük veriler, müşterilerin davranışlarını analiz ederek operasyonlarının iyileştirebilecekleri alanları belirler. Böylece şirketlerin pazarlama ve satış çabalarını geliştirmelerine de yardımcı olmaktadır. Bu durum daha etkili ve alakalı pazarlama programları oluşturmak için oldukça önemlidir. Ayrıca big data; işlem sistemleri ve sosyal ağlar gibi çeşitli kaynaklardan toplanabilen büyük miktarda bilgi olarak da geçer. Bunun yanı sıra çeşitli endüstriyel süreçleri izleyen makineler ve sensörler tarafından da üretilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: SQL Management Nedir?

Big Data Bileşenleri Nelerdir?

Big data bileşenleri genel olarak aşağıdaki gibidir:

Çeşitlilik (Variety): Üretilen verilerin büyük bir bölümü birbirinden farklı türdedir. Bu nedenle çeşitlilik önemlidir.

Hız (Velocity): Teknolojik imkanlar ile elde edilen veri miktarı, yapılacak işlem sayısının ve çeşitliliğinin de aynı şekilde artmasına neden olur.

Hacim (Volume): Elde edilen verinin doğru ve verimli şekilde depolanması için çok iyi bir kurgulama önemlidir. Bu nedenle hacim ön plandadır.

Doğrulama (Verification): Verilerle ilgili öne çıkan bir konuda veri güvenliği ve doğruluğudur. Elde edilen dataların kimler tarafından ve hangi şartlarda görüntüleneceği üzerinde dikkatle çalışılması son derece önemlidir.

Değer (Value): Büyük veri ile ilgili en önemli bileşen, değerdir. Bu nedenle, büyük verinin analizinin doğru şekilde kurgulanması gerekmektedir.

RDC Partner olarak bu yazımızda, big data hakkında merak edilenleri sizler ile paylaştık. Yazılım çözümlerimizden faydalanmak, ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.