fbpx
yapayzekateknolojileri

Son zamanlarda yapay zekâ sıklıkla duyduğumuz kavramlardandır. İnsanların aklını kurcalayan teknolojilerden biri olan yapay zekâ, teknoloji ve bilimin bir araya gelmesini sağlayan bir alan olarak bilinmektedir. Yapay zekâ uzmanları, gelecekte en çok tercih edilecek meslek dallarından biri olarak düşünülür. Yapay zekâ (AI), geleceğin teknolojisini tanımlar. Bu noktada ise yapay zekâ nedir ve kullanım alanları nelerdir gibi konular merak edilmektedir. RDC Partner olarak bu yazımızda, yapay zekâ ve avantajları gibi konular hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Yapay Zekâ Nerelerde Kullanılır?

Yapay zekânın birçok kullanım alanı mevcuttur. Bunlar genel olarak aşağıdaki gibidir:

 1. Online Alışveriş ve Reklamlar
 2. İnternet Aramaları
 3. Dijital Kişisel Asistanlar
 4. Makine Çevirileri
 5. Akıllı Evler, Şehirler ve Altyapılar
 6. Arabalar
 7. Siber Güvenlik
 8. Sağlık
 9. Ulaşım
 10. İmalat
 11. Gıda
 12. Tarım
 13. Kamu yönetimi

Yapay Zekâ Teknolojilerine Örnekler

Yapay zekâ teknolojisindeki gelişmeleri takip ederken bizi ilgilendirmeyen alanlar olduğunu düşünsek de aslında hayatımızın birçok alanında yapay zekâ yer almaktadır. Bunun yanı sıra etki alanı günden güne gelişmektedir. Teknolojik gelişmeleri takip etmeyi seven ve yaşam kalitesi bilinciyle kullanıcısı olduğu teknolojiler hakkında fikir sahibi olmak isteyenler için yapay zekâ örnekleri merak edilmektedir. Günlük yaşantımızda da kullandığımız yapay zekâ teknolojilerinin kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

 1. Yüz Tanıma Sistemleri
 2. Sanal Asistanlar
 3. Haritalar
 4. Otonom Arabalar
 5. Chatbot
 6. Akıllı Öneri Sistemleri
 7. Akıllı Ev Sistemleri
 8. Sahtecilik Önleme
 9. Siber Güvenlik
 10. Akıllı Öğrenme Yönetim Sistemleri (LMS)

İlginizi Çekebilir: ChatGPT Nedir?

Yapay Zekâ Teknolojisinin Avantajları Neler?

Bilgisayar ortamında geliştirilen yapay zekâ, insanoğlunun hayatını kolaylaştırma sürecinde büyük etkilere sahiptir. Bunun nedeni ise insan beyni, doğası gereği yorulabilmekte ve çözüm üretmede yetersiz kalabilmektedir. Bunun yanı sıra yapay zekâ, üstün teknolojiler ile tasarlandığı için süresiz çözüm üretme eğilimindedir. Genel olarak ise yapay zekanın avantajları aşağıdaki gibidir:

 1. Minimum seviyede hata: Bilgisayar ortamında gelişen yapay zekâ, sayısız bilgiye sahiptir. Bu nedenle da konu ne olursa olsun yapılan hataları görür ve bu hataları en aza indirir.
 2. Tıp alanında gelişme: İnsanların yaşadığı bir ortamda sayısız hastalık söz konusudur. Yapay zekâ, bu hastalıkların tedavisi için çözüm sunar. 
 3. Güvenlik: Dijital teknolojiler ile geliştirilen yapay zekâ robotları, yorulmadan ve uyumadan 7/24 saat ülkenin veya bir işyerinin güvenliğini sağlamak için son derece önemlidir. 

RDC Partner olarak bu yazımızda, yapay zekâ ve avantajları gibi konular hakkında merak edilenleri sizler ile paylaştık. Yazılım çözümlerimizden faydalanmak, ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.