fbpx

Algoritma, bir problemi çözümlemek veya herhangi bir işlem yapmak için takip edilen yöntemlerin tümü olarak ifade edilir. Matematik, bilgisayar bilimi ve günlük hayatın pek çok alanında karşımıza çıkan algoritmalar, karmaşık problemleri basitleştirmemize ve daha hızlı çözümler elde etmenizi sağlar. Bu kapsamda ise algoritmanın nasıl çalıştığı ve özellikleri merak edilen konulardandır. RDC Partner ekibi olarak bu yazımızda, algoritma hakkında bilinmesi gerekenleri sizler ile paylaşacağız.

Algoritma Nasıl Çalışır?

Algoritma; girdi, hesaplama ve çıktı olmak üzere üç temel adımdan oluşur. Girdi, hesaplama sürecini başlatmak için algoritmanın oluşmasını sağlayan veriler bütünüdür. 

Hesaplama süreci, algoritmanın aritmetik, karar verme, tekrarı uygulayarak denklemler oluşturma ve çıktıya uygun veriler ile beslenme sürecidir. Birçok algoritma, hesaplamalı karar verme sürecinde geçmiş bilgileri kullanmak için makine öğrenimini tercih eder.

Çıktı süreci ise algoritmanın sonucudur. Örneğin bir arama motoru algoritmasında; girdi olarak kullanıcının aradığı anahtar kelime kullanılır. İlgili web sayfaları ve arama sonuçları için ilişkili veri tabanı aranır ve sonuçlar hızlı şekilde kullanıcıya aktarılır. Google’ın eşsiz ve rakipsiz olmasının en büyük nedeni de en başarılı arama motoru algoritmasına sahip oluşudur. 

Algoritmanın Özellikleri

Algoritmanın temel özellikleri aşağıdaki gibidir:

  1. Belirlilik: Algoritmada belirlilik önemlidir ve her adım anlaşılır olmalıdır.
  2. Sonluluk: Bir algoritmanın sonsuz bir döngüye girmeden tamamlanması gerekir. Sınırlı sayıda adımda sonuca ulaşılması önemlidir.
  3.  Giriş: Algoritmalar genellikle bir veya daha fazla giriş alır ve en az bir çıktı üretir. Bu durumda ise algoritma en az bir giriş değeri almalıdır.
  4.  Çıkış: Algoritmada en az bir çıkış değeri olmalıdır. Girdiler, algoritmanın başlaması için gereken verilerken çıktılar ise problemin çözümüdür.
  5.  Etkinlik: Algoritmadaki her adım temel işlemlerden oluşmalıdır. Bu işlemlerde her adım mantıksal ve hesaplanabilir olmalıdır.

RDC Partner olarak amacımız, iş süreçlerinizin daha rekabetçi ve değişime daha duyarlı olmasını sağlayacak çeşitli çözümler sunmaktır. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için web sitemizi inceleyebilir veya iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir: Açık Kaynak Kodlu Yazılım Nedir?