fbpx

Genel kullanıcı deneyimi ve uygulama performans sorunları

Aplikasyon başarısının büyük ölçüde doğru kullanıcı deneyimine dayandığı bilinen bir gerçek. Hatadan ve sorundan arındırılmış uygulamalar daha iyi kullanıcı deneyimi sunmakla kalmıyor, aplikasyonun üzerinden tanımlanan iş hedeflerinin tutturulmasına da katkıda bulunuyor. Ayrıca kullanıcı seçimlerinde geçmiş puanlar ve yorumlar büyük rol oynadığından, deneyime dayalı olarak yapılan bu yorumların pozitif yönde olması aplikasyon başarısında büyük önem kazanıyor.

Artan veri güvenliği vurgusu

Dijital dünyanın geldiği noktada, kişisel bilgi ve veri güvenliği konusuna her zamankinden daha fazla önem veriliyor; çünkü dijital dünyada yapılan işlem sayısıyla birlikte buraya aktarılan kişisel verilerin miktarı da artıyor.

Bu sebeple, güvenlik konusu, mobil uygulama testlerinde de günden güne daha büyük yer kaplıyor. Bu noktada herhangi bir problemle karşılaşmamak için, güvenilir private cloud kullanımına yönelmek doğru tercih olarak öne çıkıyor.

Mobil kullanıcı arayüz çeşitliliği

Farklı işletim sistemleri farklı kullanıcı arayüzlerini beraberinde getirir. Bunların her birinin işleyişi, kendilerine has kurallar bütünüyle belirlenmiştir. Uygulamanın mobil uygulama marketlerinde sergilenmeye başlanmasından önce bu kurallar bütününe uygunluğundan emin olunması gerekir. Test aşamasında bunların çözülmemesi, yayın sürecinde aksamalara sebep olarak, genel uygulama maliyetlerini arttıracaktır.

Farklı bağlantı tipleri

Mobil kullanımda farklı internet bağlantı tipleriyle karşılaşmak mümkün. Bağlantısız ya da uçak modunda kullanımlar da söz konusu olabilir. Ayrıca, kullanıcıların hareketiyle birlikte kullandıkları mobil bağlantı tiplerinde de değişiklik gözlenebilir. Farklı bağlantı senaryolarına özel testlerin ihmal edilmemesi, olası sorunların çözümü ve uygulamanın sorunsuz işleyişi açısından doğru olacaktır.

Güç tüketimi ve batarya kullanımı

Mobil batarya kapasitelerinin gelişimi, aplikasyon kullanım miktarları ya da kullanılan uygulamaların güç tüketimleri kadar hızlı ilerlemiyor. Günden güne daha fazla uygulama kullanıyoruz ve bunların bir kısmı biz farkında bile olmadan arka planda faaliyetlerini sürdürüyor. Bu sebeple, mobil uygulamaları güç tüketimlerinin olabildiğince düşük tutulması ve bu konunun test aşamasında göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Lokasyon farklılıkları ve yerelleştirme konusu

Artık uygulamalar çok büyük ölçüde global kullanım amaçlanarak geliştiriliyor. Çeviri bazlı test, yerelleştirme konusunun bir kısmını oluşturuyor. Bu konuda ayrıca, saat, tarih vb. gibi diğer yerel ayarların testini de hesaba katmak gerekiyor.

Kaynak

Cigniti

Testlio