fbpx
scrum master kimdir

İş dünyasında geliştirilen yenilikçi teknolojiler ile takımların da ürün geliştirme şekilleri değişmiştir. Scrum, değişen ürün geliştirme şekilleri arasında en yaygın olarak kullanılan metotlardan biridir. Projeyi küçük parçalara ayırarak yönetmeyi öneren bu sistem, karmaşık yazılım projelerinde başarı oranını yükseltmek için oluşturulmuştur. Agile yazılım geliştirme çatılarından biri olan Scrum’da, ekibe liderlik yapan kişiye Scrum Master denir.  Peki Scrum Master ne yapar, özellikleri nelerdir? Scrum Master’ın görevleri nelerdir? Scrum Master kimlere karşı sorumludur? Yazımızda bu konular hakkında merak edilen detayları sizlerle paylaşacağız.

Scrum Master, bir projede başarıya ulaşmak için ekipteki kişilerin arasındaki iletişimi ve iş birliğini sağlar. Bazı takımlarda tek bir Scrum Master bulunurken bazı takımlarda ise farklı rollerde Scrum’u yöneten takım üyeleri bulunur. Günlük olarak gerçekleştirilen toplantılarda Scrum Master, kişilerin neler yaptıklarını ve neler yapacaklarını tartışabileceği bir ortam yaratmaya çalışır.

Scrum Master Özellikleri Nelerdir?

Scrum Master, sorumluluk ve yetkinin ekip içerisinde yayılmasını sağlayan kişidir. Bu nedenle takım içerisinde işlerin hızlı ve sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için Scrum Master’ın sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Koç: Ekibe Scrum ilkeleri konusunda bilgiler vererek rollerine hâkim olmalarını sağlar.
  • Kolaylaştırıcı Olmak: Scrum toplantılarını ekip için kolay hale getirmeye çalışır.
  • Danışman: Ekibin tamamında yer alan kişilerin sorunlarını dinleyerek çözüm üretmeye çalışır.
  • Scrum Değerlerini Yansıtma: Açıklık, odaklanma, saygı, bağlılık ve cesaret değerlerini temsil eder.
  • Durumsal Liderlik: Scrum Master’lar ekip için yönetici pozisyonunda değil; mütevazi bir lider pozisyonunda yer alırlar.
  • Scrum Bilgisi: Scrum Master, Scrum bilgilerini ekiplerle paylaşarak herkesin öğrenmesi için çaba gösterir.
scrum master görev tanımı

Scrum Master’in Görevleri Nelerdir?

Scrum Master, Scrum’un takım için etkili ve faydalı olması için takımın doğru yol haritalarını izlediğinden emin olan kişidir. Scrum Master; Scrum yapısında deneyimli, işleri kolaylaştıran ve düzenleyen bir takım üyesidir. Bu kişinin görevleri arasında Scrum Master yapısını tüm takımlara ve üyelerine benimsetmek, takımların üretkenliğini artırmak, takım içi koordinasyonu sağlamak, süreci hızlandırmak ve ilerletmek, üyelerin iletişimde kalmasını sağlamak ve projenin başarıya ulaşması için ortaya çıkan sorunların çözmeye çalışmak gibi durumlar yer alır.

Kimlere Karşı Sorumludur?

Scrum master, yer aldığı projede product owner ve development team’e karşı bazı sorumlulukları bulunur. Scrum Master, Development Team’e rehberlik ederek takım içerisindeki iletişimi güçlü tutmaya çalışır. Scrum Master’ın Development Team’e karşı olan sorumluluklarından bir diğeri ise takımın önündeki engelleri kaldırarak çalışmalarına devam etmesini sağlamaktır. Sorunları kendisi tek başına çözemese bile başkalarına yardım alarak mutlaka çözer. Tüm bunların yanı sıra Development Team’ın Agile dönüşümüne, organize olmalarına ve üretim süreçlerine yardımcı olur.

Bu yazımızda sizler için Scrum Master hakkında merak edilen detayları ele aldık. Daha fazlası hakkında bilgi almak için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz. RDC Partner olarak internet, telekomünikasyon ve kurumsal sınıf çözümleri aracılığı ile yüksek kalitede dijital hizmetler sunuyoruz. Yazılım çözümlerimizden faydalanmak, ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir: Product Owner Kimdir?