fbpx
React Native Nedir, Ne İşe Yarar?

Geçtiğimiz birkaç yılda adını sıkça duyduğumuz ve gittikçe popülerleşen bir yapı olan React Native, geliştiricilerin mobil uygulama yapımında yüklerini önemli oranda azaltmaktadır. Temelde tek dilde geliştirilen bir mobil uygulamanın, farklı ortamlarda çalışabilmesi anlamına gelir. Peki React Native nedir, ne işe yarar? React nedir? React Native avantajları nelerdir? Yazımızda bu konular hakkında merak edilen detayları ele alacağız.

React Nedir?

React en çok kullanılan JavaScript kütüphanesidir. Geliştiriciler tarafından kullanıcı arayüzü oluşturmak için kullanılır. Bu aracın bileşenleri başta Facebook tarafından geliştirilmiş, sonrasında 2013 yılında açık kaynak kodlu bir JavaScript olarak kullanıcılara sunulmuştur. Netflix, Amerikan Express, Whatsapp ve Instagram gibi popüler yapılarda kullanılır.

React, genel olarak kullanımı kolay bir araçtır. Ara yüzleri oluşturduktan sonra bileşenler yeniden kullanılabilir. Bu kütüphane mobil uygulama geliştirmenin yanında SPA oluşturmak için de kullanılır. Bunlara ek olarak veri tabanı ve form doğrulaması da sağlayarak web sitelerinin arka uç kısımlarıyla da ilgilenir.

Tüm React uygulamaları, JavaScript veya JSX kullanılarak yazılabilir. JavaScript’te kullanıcı ara yüzlerinin yazılması daha zor olduğu için genellikle JSX tercih edilir. React uygulamanın görünüm katmanından sorumludur. Günümüzde geliştiricilere önemli kolaylıklar sağlar.

 React Native Nedir?

React Native, iOS ve Android ortamlarında çalışabilen, gerçek ve yerel mobil uygulamalar geliştirmeyi sağlayan bir JavaScript çerçevesidir. Kullanıcı arabirimleri oluşturmak için Facebook’un JavaScript kitaplığı olan React’i temel alır. React Native’de tarayıcılar değil mobil uygulamalar hedeflenir. Kısacası, web geliştiricileri React Native sayesinde tamamen yerel görünen ve hissedilen mobil uygulamaları, bir JavaScript kitaplığını kullanarak kolayca yazılabilir.

React Native ile yazılan kodlar platformlar arasında paylaşılabilir. Bu sayede hem Android hem de iOS için aynı anda mobil uygulama geliştirme kolaylaşır. React Native uygulamaları JavaScript ve XML benzeri işaretleme karışımı kullanılarak yazılır. Sonrasında React Native köprüsü çağrılır. Bu sayede uygulama web görünümlerini değil, gerçek mobil UI bileşenlerini kullanarak işlenir ve herhangi bir mobil uygulama gibi görünür.

React Native, platform API’leri için JavaScript ara yüzlerine kullanmayı sağlar. Böylelikle React Native’de geliştirdiğiniz uygulamalarınız telefon kamerası veya konum gibi özelliklere erişim sağlayabilir. React Native günümüzde farklı birçok sektörde yaygın olarak kullanılır. Uber, Microsoft ve Facebook gibi büyük şirketler React Native kullanır.

React Native Avantajları

React Native, barındırdığı bileşenlerle geliştiricilere birçok avantaj sağlar. React Native’in geliştiricilere sağladığı avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Geliştiriciler, React Native kullanarak tek bir kodla hem iOS hem de Android uygulamalarını geliştirebilir. Bu durum, önemli zaman ve kaynak tasarrufu sağlar.
  • React Native aynı zamanda JavaScript, HTML ve CSS kombinasyonlarını kullanarak mobil uygulama yazmayı mümkün kılar.
  • React Native, çalıştığınız platform fark etmeksizin mevcut görünüm oluşturma araçlarından yararlanarak, tüm işaretlemelerinizi gerçek ve yerel UI ögelerine çevirir.
  • React, ana UI iş parçacığından ayrıca çalışır. Bu nedenle uygulamanızı profesyonel bir şekilde hazırlayabilir ve yüksek performansta koruyabilirsiniz.
  • React Native ile iki alanda normal mobil geliştirmeye göre çalışmalar yapabilirsiniz. Bunlar: geliştirici deneyimi ve platformlar arası geliştirme potansiyelidir.

Dikkatinizi Çekebilir: MOBİL TEST YAPMANIN GETİRİLERİ NELERDİR?

Bu yazımızda React Native hakkında merak edilen detaylar hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Daha fazlası hakkında bilgi almak için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz. RDC Partner olarak internet, telekomünikasyon ve kurumsal sınıf çözümleri aracılığı ile yüksek kalitede dijital hizmetler sunuyoruz. Yazılım çözümlerimizden faydalanmak, ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için sitemizi inceleyebilirsiniz. İletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.