fbpx
saas

SaaS (Software as a Service), işletmelere ve kullanıcılara karşılıklı olarak fayda sunan uygulamalar bütünü olarak ifade edilir. Pek çok avantajı bir arada sunan bulut tabanlı bir yazılım hizmeti olan SaaS, küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişmesine ve büyümesine katkı sağlamak açısında da oldukça önemli bir yazılım modelidir.

SaaS, internet tarayıcısı ile uygulamaya erişebildiğiniz bulut tabanlı bir servis olarak tanımlanabilir. Firmalar müşteri odaklı ve şirket içi iş süreçlerini yürütmek için bu sağlayıcıları tercih emektedir. SaaS uygulamaları işletmelere ve kullanıcılara pek çok avantaj sunar. RDC Partner ekibi olarak bu yazımızda, SaaS hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

SaaS (Software as a Service) Hangi Alanlarda Kullanılır?

SaaS birçok alanda tercih edilen bir hizmettir. Genel olarak kullanım alanları; finans, insan kaynakları, satın alma ve tedarik zinciri süreçleri ile ticaret, pazarlama ve servis çözümlerine kadar birçok alanda tercih edilir. En yaygın kullanımı ise yazılım ve mühendislik alanı olarak bilinir. Bunun yanı sıra e-posta, takvim, e-ticaret siteleri, depolama hizmetleri ve ofis araçları bu uygulamalara örnek olarak kabul edilir. 

SaaS (Software as a Service) Kullanmanın Avantajları

SaaS’ın birçok kullanım avantajı mevcuttur. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Erişilebilirlik 

SaaS uygulamaları geniş bir erişilebilirlik alanına sahip uygulamalardır. Bunun nedeni ise SaaS uygulamalarının işletim sistemi fark etmeden internet aracılığıyla çalışmasıdır. 

Güncellemeler

SaaS uygulamalarının önemli avantajlarından biri de bulut tabanlı çalışmalarıdır. Bu durum, işletmelerin iş operasyonlarını etkilemeden yazılım güncellemesini gerçekleştirmeyi sağlar. 

Donanım

Donanımlı bir hizmet sağlayıcısı SaaS uygulamaları birçok farklı gereksinimi tek bir noktada toplama açısından işletmelere avantajlar sunar. 

Pazar erişimi

İşletmeler SaaS uygulamaları ile sınırlı ve hedeflenmiş bir pazar alanı değil pazarın büyük bir kısmına yazılım hizmeti sunar.

Depolama

SaaS ile veriler sürekli olarak buluta kaydolur. Ayrıca yalnızca yedekleme yönü değil aynı zamanda tek bir hesapta oturum açarak iş veya veri kaybetmeden cihazlar arasında geçiş yapılması da mümkün olur.

Veri ve analitik

SaaS uygulamalarında her işlem merkezi bir platform üzerinden işler. Bu sayede iş akışı kolay bir şekilde takip edilir. 

İlginizi Çekebilir: Endüstri 4.0 Nedir? Hangi Alanları Kapsar?

RDC Partner olarak bu yazımızda, SaaS hakkında edilenleri sizler ile paylaştık. Yazılım çözümlerimizden faydalanmak, ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.