fbpx
artırılmısgercekliknedir

Artırılmış gerçeklik (Augmented Reality- AR), günümüzde mevcut gerçekliği zenginleştiren bir deneyim türü olarak bilinmektedir. Bu teknoloji ise algıladığımız fiziksel etkenin bilgisayar kaynaklı grafik, video, ses, GPS gibi verilerle birleştirilmesi ile oluşmaktadır. Artırılmış gerçeklik, oluşturulan duyusal unsurların gerçek zamanlı olarak zenginleştirmesini ve dünya ile etkileşimini sağlar. Kısacası gerçek ve sanal dünyaların birbirinden tamamen ayrılmadığı, tersine daha da iç içe girdiği bir gerçeklik olarak ele alınmaktadır. Bununla birlikte artırılmış gerçeklik nedir ve kullanım alanları gibi konular son derece merak edilmektedir. RDC Partner ekibi olarak bu yazımızda artırılmış gerçeklik hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

Artırılmış Gerçeklik Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

Artırılmış gerçeklik, gerçek dünya görüntüsüne dijital içerik ekleyen bir teknolojidir. Bu dijital içerik, genellikle görsel ya da işitsel geri bildirimlerle kullanıcıların fiziksel dünyayı daha zengin ve interaktif bir şekilde deneyimlemesine olanak sağlar. Artırılmış gerçeklik, bilgisayar görüşü, sensörler ve algoritmalar ile gerçek zamanlı olarak ortamı analiz eder ve buna uygun dijital içeriği kullanıcının görüş alanına ekler. Ayrıca bu teknoloji farklı alanlarda da kullanılmaktadır. Artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanıldığı bazı alanlar ise aşağıdaki gibidir:

  1. Eğitim ve Öğrenme

Bu gerçeklik, eğitim süreçlerinde öğrencilere interaktif ve görsel deneyimler sunarak öğrenme süreçlerini destekler. 

  1. Eğlence ve Oyunlar

Oyun dünyasında artırılmış gerçeklik, gerçek dünyayı temel alan oyunlar ve deneyimlerin geliştirilmesini sağlar. 

  1. Satış ve Pazarlama

AR, müşterilere ürünleri deneyimleme fırsatı sunarak satış ve pazarlama süreçlerini destekler.

Günümüzdeki 3 İlginç Arttırılmış Gerçeklik Örnekleri

Günümüzde artırılmış gerçeklik teknolojisi için verebileceğimiz birçok örnek vardır. Bunlardan en ilginç olanları ise aşağıdaki gibidir:

  1. Pokemon GO

Artırılmış gerçeklik sayesinde Pokemon Go oyununu oynarken yolda karşınıza çıkan pokemonları toplamanız mümkündür. Bu özellik ise eğlenceli vakit geçirmeniz ve interaktif şekilde oyun oynamanızı sağlıyor. 

  1. IKEA

Artırılmış gerçeklik sayesinde IKEA firması her ürün için kod üretmektedir. Kodu akıllı telefonunuza yüklemiş olduğunuz arttırılmış gerçeklik uygulaması ile tarattığınızda ise ürünü 3 boyutlu olarak incelemeniz mümkün hale gelir. Bu durum, daha rahat ve konforlu bir alışveriş hizmeti almanıza yardımcı olmaktadır.

  1. Nissan

Araba almadan önce aracın içini, dışını incelemek için bir broşür üzerindeki kodu kullanmanız yeterli olacaktır. Böylece arabanın her detayını değerlendirebilirsiniz.

RDC Partner olarak bu yazımızda, artırılmış gerçeklik hakkında merak edilenleri sizler ile paylaştık. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yapay Zeka Teknolojisi Nedir?