fbpx
ıcerikyonetimsistemi

İçerik yönetim sistemi olan CMS (Content Management System), web siteler için oldukça önemlidir.  CMS olmadan bir web sitesi oluşturmak için statik HTML ile hazırlanan dosyayı sunucunuza yüklemeniz çeşitli zorlu aşamalardan oluşur. Bunun yanı sıra içerik yönetim sistemlerini kullanmak, HTML ile içerik oluşturmaktan daha kolaydır. Bu sistem, bir web sitede ziyaretçi tarafından görüntülenebilen içeriklerin, dosyaların ve tasarımların kontrol edilmesini sağlayan bir yazılımdır. CMS, yönetici paneli olarak adlandırılan bir menü üzerinden kullanılmaktadır. Bununla birlikte içerik yönetim sistemlerinin temel işlevleri ve işletmelere sağladığı avantajlar da oldukça merak edilmektedir. RDC Partner ekibi olarak bu yazımızda, içerik yönetim sistemi hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

İçerik Yönetim Sistemlerinin Temel İşlevleri

İçerik yönetim sistemi, yönetim paneli ve geliştirebileceğiniz basit bir tasarım sunar. Kod bilginiz yoksa bu tasarım üzerinde çok fazla müdahalede bulunmak mümkün değildir. Bu sistemler size sunduğu yönetim paneli ile içerik ve görsel ekleme, düzenleme, silme özelliklerini de sunar. Ayrıca eklentiler ve temalarınızı da bu yönetim paneli üzerinden kontrol edebilirsiniz. Genel olarak içerik yönetim sistemlerinin işlevleri ise aşağıdaki gibidir:

 1. İçerik oluşturma
 2. İçerik düzenleme
 3. İçerik güncelleme
 4. Çeşitli medya türleri ekleme ve yönetme
 5. İçerik yayınlama
 6. SEO desteği sunma
 7. Çoklu dil desteği sunma
 8. Tasarım ve şablon yönetimi sunma
 9. Sosyal medya entegrasyonu
 10. İçerik arama ve filtreleme

İçerik Yönetim Sistemlerinin İşletmelere Sağladığı Avantajlar 

İçerik yönetim sistemlerinin işletmelere sağladığı birçok avantaj vardır. Bu avantajlar, genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 1. İçerik yönetimini kolaylaştırması
 2. Ürünlerin düzenli olarak güncellenmesi
 3. Erişim kontrolü sunması
 4. Raporlama ve analiz hizmeti
 5. Mobil uyumlu hizmet sunması
 6. Bulut tabanlı olarak kullanılması
 7. E-ticaret platformları ile entegre olması
 8. CRM sistemleri ile uyumlu olması

RDC Partner olarak bu yazımızda, içerik yönetim sistemleri hakkında merak edilenleri sizler ile paylaştık. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizi inceleyebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Nedir?